Robert de Niro w „Taksówkarzu” trenował przed lustrem w lustrze „Are you talking to me?”. Nie zadawał tego pytania jednak sobie. A powinien. Tak samo jak każdy z nas. Żeby się ze sobą dogadać.

Gadać ze sobą – to nienormalne

 

To robią tylko osoby dotknięte chorobą psychiczną. Tak słyszałam w dzieciństwie. Chodziło dokładnie o mówienie do siebie, ale na poziomie mojej ówczesnej wiedzy i orientacji w życiu i w świecie sformułowania „gadać ze sobą” i „mówić ze sobą” albo „mówić do siebie” oznaczały to samo. I tak było przez jakiś czas. Niezależnie od tego, czy sama pisałam pamiętnik, czy czytałam „Dzienniki” Gombrowicza, czy dowiadywałam się ze Zwierciadła o kolejnych konkursach na dzienniki – pisania do siebie nie traktowałam jako formy rozmawiania ze sobą. Pamiętnik bowiem to rzecz „normalna”, a gadanie ze sobą już nie.

Gadać ze sobą – to potrzebne

 

Aż dotrwałam do czasów studiów, kiedy zaczęłam stawiać pierwsze kroki w obszarze tzw. rozwoju osobistego. No i tam pojawiły się pierwsze jaskółki rozmawiania ze sobą. Pytanie siebie o swoje wartości: o to, co jest dla mnie ważne, za co mogłabym walczyć i o co w sumie walczę każdym dniem i każdą decyzją i działaniem (chociażby na poziomie dylematu: dla mnie drugie w tym tygodniu ciastko na mieście czy wpłata na konto PAHu lub innej organizacji pomagającej tym, których nie stać na chleb).  Pytanie siebie o swoje marzenia: o to, czego chcę w swoim życiu, a czego nie; na co mogę pracować do upadłego (upadłej?), a za co zapłacę nawet jeszcze wyższą cenę tylko po to, żeby mnie ominęło. Pytanie siebie o to co lubię, a czego nie lubię, czy wolę w wakacje góry, morze, czy pozostanie w mieście i snucie się po jego parkach; czy jestem skłonna zawiesić swoje cele (jakie? na ile czasu?) i pomóc komuś, o kim mówię, że jest dla mnie ważny

Jest mnóstwo pytań, które warto sobie zadawać. Jakie pytania i dlaczego warto – będę pytać moje rozmówczynie podczas konferencji Czas Się dogadać ze Sobą. Koniecznie zajrzyj na stronę konferencji, bo na pokładzie są same znakomite specjalistki, które na codzień wspierają dziesiątki tysięcy kobiet.

Ja tymczasem oddaję Ci w ręce nagranie, w którym mówię o 5 oznakach tego, że potrzebujesz się ze sobą dogadać. W sam raz na obejrzenie chwilę przed konferencją – taki papierek lakmusowy, który pozwoli Ci sprawdzić, czy to wydarzenie dla Ciebie.

Przeczytałaś? Obejrzałaś?  Podziel się tym, co pojawiło się w Tobie po przeczytaniu tego wpisu i obejrzeniu nagrania. Już wiesz, że chcesz dołączyć do konferencji? Super!

A może znasz osobę, dla której te treści byłyby wartościowe? Która może właśnie teraz potrzebuje się dowiedzieć po co i jak się ze sobą dogadać? Jeśli tak, koniecznie przekaż ten artykuł dalej.

Do zobaczenia!